O češtině

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Velikonoce (a Vánoce)

Dobrý den,

v jednom televizním pořadu uvedla paní moderátorka, že následující týden se pořad nevysílá kvůli Velikonocím. Myslím, že jediný kodifikovaný tvar je Velikonocům. Je to tak, prosím?

Děkuji za odpověď.

S pozdravem divák František

Odpověď

Dobrý den,

Váš postřeh je správný. Jak se dočtete například v Internetové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR, slovo Velikonoce patří k pomnožným podstatným jménům, tedy se vyskytuje pouze ve tvaru množného čísla. Množné číslo je u podstatných jmen pomnožných bezpříznakové, nesouvisí s množstvím. Pokud množství vyjádřit potřebujeme, pak užijeme číslovku druhovou: dvojí Velikonoce, tj. Velikonoce různého druhu, např. Velikonoce židovské a křesťanské, nebo číslovku souborovou: dvoje Velikonoce, např. Velikonoce loňské a letošní.

Skloňování podstatného jména Velikonoce je pak následující: 1. p. Velikonoce, 2. p. Velikonoc, 3. p. Velikonocům, 4. a 5. p. Velikonoce, 6. p. Velikonocích, 7. p. Velikonocemi/Velikonoci. Dodejme ještě skloňování slova Vánoce: 1. p. Vánoce, 2. p. Vánoc, 3. p. Vánocům, 4. a 5. p. Vánoce, 6. p. Vánocích, 7. p. Vánocemi/Vánoci. Poznamenejme také, že Velikonoce a Vánoce píšeme s velkým počátečním písmenem.

Nejen o Vánocích a Velikonocích pojednává také drobnost Zdenky Hruškové nazvaná Vánoce, Velikonoce, letnice, jež byla v roce 1999 uveřejněna v časopise Naše řeč; nepochybně zajímavým čtením bude i text Hany Konečné uveřejněný v témž časopise v roce 2001, který má titulek Hody, hody, doprovody, či do provody?.

Lucie Jílková

Stopáž: 14 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Edice ČT
Kniha O češtině přišla na svět U Mrtvýho ptáka

V nově zrekonstruovaných prostorách hostince U Mrvýho ptáka v pražském Karlíně proběhl v pondělí 17. září křest novinky z Edice ČT knihy O češtině – bestselleru školního roku 2007/2008.

Aleš Cibulka a Jiřina Jirásková podepisovali novinku O češtině

V pondělí 1. října proběhla v Paláci knih Luxor autogramiáda novinky Edice ČT knihy O češtině.