O češtině

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Epes, epesní

Rád sleduji váš program, protože nejen pobaví, ale i poučí. Nedávno jsem si vzpomněl na zvláštní výrazy, které jsme kdysi používali: epes, epesní ve smyslu výborný, dokonalý. Někdy jsme se mohli setkat s výrazem epes rades (rares?). Rád bych věděl původ těchto výrazů.

Dr. Vladko Poljak, Ostrava-Poruba

Pan dr. Vladko Poljak ve svém dotazu vzpomněl „zvláštní výrazy“, a to epes, epesní, případně ještě eper rades či epes rares.

Tyto výrazy jsou doloženy v lexikálním archivu ÚJČ AV ČR, v. v. i., (dostupný na bara.ujc.cas.cz/psjc/), víceslovný v podobě epes ráles ­– zde vidíte lístkové doklady:

Slovníky spisovné češtiny tato slova neuvádějí, můžete je nalézt ve Slovníku nespisovné češtiny (nakl. Maxdorf), a to s následujícími výklady (ve slovníku jsou uvedeny ještě doplňující údaje): epes – fajn, dobrý; epes ráres – výborný; epesní – výborný, skvělý.

Ve Šmírbuchu Patrika Ouředníka nalezneme slova epesní, epes a epesráres, a to v oddíle nazvaném Dobré, výborné, v němž uvádí jako další příklady např. slova senza, bašta, prima, žraso, špica.

V roce 1979 uveřejnila Ludmila Švestková v časopise Naše řeč drobnost věnovanou těmto výrazům – naleznete ji na nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6139.

Autorka v tomto příspěvku uvádí, že tento výraz byl běžný zhruba v letech 1900–1910, a to ve významu „výborný, dokonalý“.

U dvouslovné formy dochází k hláskoslovným obměnám druhého slova, a tak se např. setkáváme s podobou rares/ráres, rades, rales i rabes (příklady naleznete v uvedeném článku).

Původ těchto slov uvádí Etymologickém slovníku Václav Machek – odkazuje na německé etwas rares, tj. něco vzácného. Epes má původ pravděpodobně v německém argotu: ebbes – etwas.

Tyto výrazy nezmizely z užívání docela, jak o tom svědčí doklady z Českého národního korpusu (s uvedením názvu a roku vydání).

Bylo to epes rades. (Zlověstné kameny, 1995)

A stojí v něm jeden artikl epes ráres. (Pan Kaplan má třídu rád, 1970)

Když si však navzdory ukecl přes klopu trochu epes ráres sardele, praošklivě zaklel. (Gypsová dáma, 1994)

Všecko epes rápes! (Jak jsem vyhrál válku, 2002)

Bylo mi epesně, žádný starosti, žádná práce… (Jenom splín, 1993)

„Miláčku, to byl epesní oběd, děkuju moc,“ vyhrkla Ursula a dala mi pusu. (Vdáváme matku a jiné povídky, 1994)

To znamená, že dostaneme něco epes ráres. (V melounovém cukru, 1996)

To vědí, tam nenabízej kousek jako na dlaň, na takovým kousíčku pak nemůžou vidět, jak se to nese vcelku, to bude mít slečinka epes rádes šatičky, že je po celý Praze nepotkaj. (Bylo, 1999)

Tak hele, človíčku, když už do nás hustíš ty svoje zahraniční partičky, indýsácký big beaty a emerickej garážovej sound, vypadá sice tvoje epesní kérka na bicepsu docela jedle, ale celý to tvý nahraný rockerský tvrďáctví a popícký řečičky kolem toho našince u bedny mocně pruděj a měl bys s nima fakt fofrem vyfakovat, abys furt nelúkoval jak zastydlej pubís. (Reflex, č. 34/1997)

Chybí na něm epesní znělka k seriálu Dobrodružství kriminalistiky a nechybějí na něm pachatelé z Maxim Turbulenc. (Reflex, č. 46/2000)

Když jsem pak měsíčník první scény otočil na zadní stranu obálky, myslel jsem, že pro sponzoring Národní divadlo získalo značku Denim nebo jinou „epesní“ kosmetiku – v tomhle stylu je, opět Filipem Habartem, vyveden člen činohry Tomáš Petřík. (Mladá fronta DNES, 31. 8. 2002)

Michael Moore je legrační patron, jehož epesní chůzi by mu mohl závidět i kačer Donald, tlouštík s brýlemi a baseballovou čapkou, jakých se po světě a hlavně v Americe najdou mraky. (Právo, 12. 3. 2003)

Australský list Soccer News takto v roce 1927 přivítal fotbalovou výpravu chlapíků, kteří v epesních zelených sáčkách dopluli lodí z daleké Evropy. (Deníky Bohemia, 5. 4. 2007)

Už v deváté minutě poslal epesní hlavičku za Blažkova záda Nezmar. (Deníky Moravia, 15. 5. 2007)

Zdeňka Tichá, ÚJČ AV ČR, v. v. i.

Stopáž: 14 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Edice ČT
Kniha O češtině přišla na svět U Mrtvýho ptáka

V nově zrekonstruovaných prostorách hostince U Mrvýho ptáka v pražském Karlíně proběhl v pondělí 17. září křest novinky z Edice ČT knihy O češtině – bestselleru školního roku 2007/2008.

Aleš Cibulka a Jiřina Jirásková podepisovali novinku O češtině

V pondělí 1. října proběhla v Paláci knih Luxor autogramiáda novinky Edice ČT knihy O češtině.