Některé hry jsou nebezpečnější, než se může na první pohled zdát. Polsko-francouzský film natočený na motivy knihy Witolda Gombrowicze (2003). Hrají: K. Majchrzak, A. Ferency, K. Globisz, G. Błęcka-Kolská, G. Damięcki, J. Frycz a další. Scénář a režie Jan Jakub Kolski. V polském znění s titulky.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Píše se rok 1943 a Polsko je okupované německými vojsky. Spisovatel Witold přiváží z Varšavy životem poněkud znaveného přítele, režiséra a umělce Fryderyka do vesnici Powórna, na statek svého známého Hipolita. Ten si zde má na pár dní odpočinout, zapomenout na válečné dění a v klidu nabrat další nové síly. Místo toho však Fryderyk společně s Witoldem začnou cynicky manipuluvat s lidmi. Ústředními postavami v této podivné hře je mladík Karol, jeho vrstevnice Hania a její přítel Wacław…

Film natočil režisér Jan Jakub Kolski, jenž se zde vrátil ke své oblíbené „vesnické“ tematice (kterou dříve zachytil v titulech Pohřeb bramboru, Janek Vodnář, Ten, co hraje z talíře, Dějiny filmu v Popielawách). Pozoruhodným tvůrčím způsobem přitom uchopil stejnojmennou literární předlohu slavného polského spisovatele Witolda Gombrowicze. Na motivy jeho knihy, o níž se dlouho tvrdilo, že je nemožné převézt ji na filmové plátno, si také sám napsal scénář. Velký prostor dal hlavním představitelům: Krzysztof Majchrzak podává oslnivý herecký výkon v úloze Fryderyka, neméně působivá je vedlejší postava partyzána Siemiana, jehož hraje Jan Frycz. Film zaujme také vizuální stránkou, velkou zásluhu na tom má kamera, kterou vedl Krzysztof Ptak.

Originální názevPornografia
Stopáž113 minut
Rok výroby 2003
 T
ŽánrFilm