Starman
Na začátku 80. let kolovaly Hollywoodem dva scénáře s tematikou mírumilovné návštěvy z kosmu. Oba se shodou okolností ocitly ve stejnou dobu ve společnosti Columbia, která se nakonec rozhodla pro realizaci Starmana a druhý scénář pustila Universalu. Když se onen druhý scénář pod názvem E.T. - Mimozemšťan objevil v létě 1982 v kinech a zaznamenal fenomenální úspěch, vedení Columbie celkem pochopitelně odsunulo výrobu Starmana na pozdější dobu a zpytovalo svědomí (nutno dodat, že podobně nešťastné rozhodnutí udělala Columbia už dvacet let předtím, když nevyužila vlastnictví filmových práv na osudy jistého agenta Jejího Veličenstva s kódovým označením 007).
Starman byl natočen až v roce 1984 a jeho režií byl celkem překvapivě pověřen John Carpenter, v té době proslavený režisér hororů (např. Halloween, Věc). Studio původně chtělo obsadit do titulní úlohy vycházející hvězdu Toma Cruise, ale vzhledem k tomu, že pro hlavní ženskou roli už byla vybrána Karen Allenová (populární představitelka neohrožené Marion ve Spielbergových Dobyvatelích ztracené archy), hledal se herec, který by jí byl věkově blíž. Volba nakonec padla na Jeffa Bridgese a byla to volba víc než šťastná. Bridges přesvědčivě ztvárnil postavu návštěvníka z kosmu v "cizím těle", který hltavě objevuje zázraky pozemského života, a jeho výkon mu vynesl nominace na Oscara a na Zlatý glóbus.
Carpenterův film sice patří do žánru sci-fi, ale mnohem víc je romantickým milostným příběhem. Mírumilovný mimozemský tvor se na Zemi dostane na základě výzvy, jež byla uložena do kosmické sondy Voyager II, vypuštěné v roce 1977, ale ještě na oběžné dráze je sestřelen a po nouzovém přistání pronásledován vojenskými i kosmickými odborníky. Transformace do podoby zemřelého manžela mladé ženy mu pomůže najít spojence, ale nejdřív musí překonat její strach a nedůvěru. Jakmile se mu to podaří, je k milostnému vztahu už jenom krůček. Smutek z nevyhnutelného rozloučení vyváží tím, že do té doby neplodnou ženu přivede do jiného stavu.
Snímek, jehož výkonným producentem byl známý herec Michael Douglas, obsahuje v podstatě jen dvě trikové sekvence, na svou dobu poměrně zdařilé - mimozemšťanovu transformaci do lidské podoby (jejími autory jsou maskérští odborníci Rick Baker, Dick Smith a Stan Winston) a závěrečné setkání s mateřskou kosmickou lodí (ta vznikla v Lucasově továrně Industrial Light & Magic pod vedením Roye Arbogasta a Bruce Nicholsona). Starman sice v kinech neslavil takový úspěch jako E.T. - Mimozemšťan, ale postupem času (zvláště po uvedení v televizi) zaznamenal zasloužený divácký ohlas a dokonce inspiroval vznik stejnojmenného televizního seriálu (1986-87; 22 epizod) s Robertem Haysem v hlavní roli.