Přenos velké zábavně-hudebně-sportovní show

V sobotu 11. listopadu se v pražském hotelu Ambassador-Zlatá husa uskuteční vyhlašování výsledků 44. ročníku prestižní ankety Atlet roku. Bylo osloveno více než 200 odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů, aby zaslali své anketní hlasy. Stejně jako v loňském roce bude vyhlášeno deset nejlepších atletů České republiky za rok 2006 v kategoriích: Atlet roku, junior, objev a trenér roku.

I letos diváci uvidí vyhlašování ankety v přímém přenosu České televize.

Ve své čtyřiačtyřicetileté historii prošla anketa Atlet roku v Československu a později v České republice řadou změn, týkajících se soutěžních kategorií. Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962, od té doby byla anketa jen jednou přerušena. Stalo se tak v roce 1969. V roce 1997 vznikl systém kategorií, který je praktikován dosud.

Vůbec nejvyšší počet titulů v historii ankety mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Jarmila Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. V posledních čtyřech letech získal prestižní titul světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. V kategorii nejlepší junior vloni zvítězila překážkářka Zuzana Hejnová, objevem se stal koulař Remigius Machura mladší, a trenérem roku 2005 byl vyhlášen trenér vítěze ankety Romana Šebrleho – Dalibor Kupka.

Galavečerem české atletiky, který přenáší první program České televize v hlavním vysílacím čase, bude provázet Aleš Háma, Monika Absolonová, Alexandr Hemala a Roman Vojtek. Blahopřát nejlepším atletům přijde svým vystoupením i Hana Zagorová, Jana Kirschner a Miro Žbirka.

Dosavadní vítězové ankety Atlet roku České republiky:

1993, 1994, 1995, 1996 Jan Železný, 1997 Tomáš Dvořák, 1998 Šárka Kašpárková, 1999 Tomáš Dvořák, 2000, 2001 Jan Železný, 2002, 2003, 2004, 2005 Roman Šebrle

Napište nám