Cesty za pokladem nejen starou Prahou
Na dobrodružnou cestu za bájným pokladem a rozluštěním tajemství starého talismanu se vydali ve filmu režiséra Pavla Jandourka Maharal – Tajemství talismanu vedle Bořivoje Navrátila, Báry Seidlové, Adriany Neubauerové, Tomáše Materny, Miroslava Táborského, Matěje Hádka a dalších, také Maroš Kramár a Matyáš Valenta.
Maroš Kramár jako dítě většinou hledal a nalézal poklady v podobě skleněných kuliček.
Vzpomínám si, že jsme tehdy bydleli v malém jednopokojovém bytě, kde nebylo místo, kam bych ty své vzácné poklady ukryl. Měl jsem jen takovou malou truhličku se zámkem. Víc než tyhle a všechny poklady světa jsou pro mě dnes ale důležité moje děti a potřeba být svobodný a žít naplno. Jsem v tomhle smyslu spokojený chlap, daří se mi pracovně a jen lehce mě znepokojuje fakt, že mě poslední dobou, asi je to věkem, baví práce víc než sex. Ovšem jedna cesta za pokladem“ života mě doufám ještě čeká. Na stará kolena si svůj život představuju někde v domku u moře nebo oceánu. Právě tam bych chtěl najít další kus štěstí a klidu.“
Jaký poklad, či jen zvláštní maličkost hledal nebo dokonce našel dvanáctiletý Matyáš Valenta?
Žádný poklad jsem dosud nenašel. Když jsem byl menší, věřil jsem tomu, že když najdu minci, přinese mi štěstí. Takže jsem jeden čas usilovně chodil a hledal, ale nenašel.“
Co hledáš, Matyáši, dnes a denně, možná právě teď? Je to klíč od bytu, ponožky, mobil…?
Pořád jsem ještě nenašel dobrého kamaráda. Jinak naštěstí nic denně hledat nemusím, protože mám spolehlivé rodiče, kteří za mnou neustále chodí a ptají se: Máš mobil? Máš kapesníky? Máš noty v tašce?‘ A když nemám, tak přesně vědí, kde ty věci jsou.“
Kam se míníš za tímhle blyštivým vrtkavým a lákavým štěstím života vydat v budoucnu?
Díky rokům u filmu jsem získal hodně nových zkušeností a zážitků, poznal zajímavé lidí i místa. Třeba právě při natáčení Maharalu jsem se ocitnul v jeskyních a kanalizaci. Proto chci u filmu zůstat i do budoucna. Rád bych studoval režii.“
Text: Iveta Kováčová
Převzato z časopisu ČT+