Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Historie československého letectva.

Téma: Historie československého letectva.

V roce 1918 se vznikem Československa začala se také psát historie československého vojenského letectva.Jeho počátky jsou ještě spjaté s letadly zabavenými po rakousko – uherské armádě, ale brzy se u nás rozjely hned tři významné letecké továrny: Aero, Avia a Letov, které dodávaly našim vojákům zajímavé nové letouny. Naši letci se během prvních dvaceti let republiky stali pojmem, dosáhli i významné úspěchy v mezinárodních soutěžích. A právě prvnímu dvacetiletí československého letectva je věnován tento Historický magazín, jehož hosty jsou letečtí publicisté Pavel Sviták a Martin Velek, a který zavítá i do Leteckého muzea ve Kbelích.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008