Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Bitva na Moravském poli a král železný a zlatý Přemysl Otakar II.

Téma: 1278 – Bitva na Moravském poli.

V přehledu letošních osmičkových výročí nemůže být také opomenut rok 1278 a osudový boj tehdejšího českého království na Moravském poli. Tato bitva byla vedle bitvy u Lipan a na Bílé hoře nejen jednou z nejtragičtějších proher našeho národa v historii, ale i jednou z nejzajímavějších rytířských bitev v evropských dějinách. Dodnes je opředena řadou mýtů a dodnes se nepodařilo historikům důsledně rozluštit, jak vlastní boj na Moravském poli proběhl a jak byl zabit český král Přemysl Otakar II. Historický magazín se pokusí spolu s historiky Petrem Klučinou a Josefem Žemličkou objasnit dnes známá fakta o této rytířské bitvě a také vysvětlí dnešní pohled historiků na dvě velké postavy středoevropských dějin na Rudolfa I.Habsburského a na Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P