Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. 55 let kariéry Fidela Castra.

Právě před pětapadesáti lety zaútočil Fidel Castro se svým bratrem a s dalšími gerilovými ojovníky na kasárna Moncada. Jejich pokus o svržení Batistovy diktatury na Kubě byl tehdy ještě neúspěšný, útok byl potlačen a partyzáni postaveni před soud. Každopádně 26.července 1953 můžeme považovat za začátek dlouhé politické a vojenské kariéry Fidela Castra. Historický magazín při této příležitosti rozebere situaci na Kubě v padesátých letech, pozdější Castrovu kariéru a jeho nečekaně stabilní režim. Pořad připomene i postavu dalšího legendárního kubánského vůdce Che Guevaru a také vzpomene slavné Castrovy návštěvy komunistického Československa, které svým průběhem i atmosférou se výrazně lišily od jiných návštěv komunistických vůdců a vždy znamenaly určitý rozruch. Hosty pořadu jsou historik Vladimír Nálevka a ekonom Valtr Komárek, který působil jako poradce kubánské vlády v šedesátých letech.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3