Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Mág americké diplomacie – Henry Kissinger.

Téma: Mág americké diplomacie – Henry Kissinger.

Sedmadvacátého května oslaví osmdesáté páté narozeniny bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Muž bez jehož diplomacie si nelze představit americkou zahraniční politiku sedmdesátých let v období prezidentů Nixona a Forda. Do dějin vstoupil svým prosazováním politiky détente, navazování vztahů s komunistickou Čínou, svým diplomatickým úsilím na Blízkém východě a ve Vietnamu, za což mu byla dokonce udělena Nobelova cena míru. Byl také prvním americkým ministrem zahraničí židovského původu, který se navíc narodil mimo území USA. Později proslul jako autor zajímavých knih o dějinách diplomacie, které vyšly s úspěechem i u nás. Vedle mnoha zásluh je však nejednou Kissinger vystaven také kritice. Latinskoamerické státy dodnes žádají jeho svědectví u soudů, protože za jeho působení Spojené státy kryly vojenské diktatury na tomto kontinentu a zákroky tamějších státních policií. Ve střední Evropě je mu vyčítáno, že přehlížel zájmy malých a středních států a že jeho diplomacie byla až příliš poznamenaná pragmatismem a velmocenskými postoji. O Kissingerovi budou v Historickém magazínu diskutovat amerikanista Miloš Calda a bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, který se jako novinář potkával osobně s Kissingrem už od šedesátých let.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3