Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Legionáři versus bolševici.

Téma: Legionáři versus bolševici.

Čtrnáctého května 1918, právě před devadesáti lety, došlo v Čeljabinsku k ozbrojenému konfliktu československých legií s ruskými bolševiky. Tento střet, ke kterému tehdy muselo dříve či později dojít, byl začátkem řady krvavých střetů, ve kterých se legionáři ocitli, než se dostali do vytouženého Vladivostoku. Naši vojáci si ve své sibiřské anabázi počínali neobyčejně statečně, čehož důkazem je i ruské přísloví, které tehdy vzniklo: horší než s čertem je bojovat s Čechem. O Čeljabinském incidentu, o sibiřské anabázi našich legionářů i o postojích nově zvniklé bolševické moci k československým vojákům budou v Historickém magazínu diskutovat publicista Vladimír Bystrov a historik Tomáš Jakl.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3