Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Nebeský letec Filip Jánský.

Repríza Historického magazínu z prosince 2007.

V roce 2007 uplynulo dvacet let od smrti Filipa Jánského. Spisovatele, který se proslavil především knihou Nebeští jezdci, podle které byl v roce 1968 natočen stejnomenný, kultovní film. Filip Jánský, vlastním jménem Richard Husmann, odešel jako sedmnáctiletý skaut do zahraničí, protože se rozhodl vést svoji osobní válku proti Hitlerovi. Vedl ji statečně nejprve ve službách anglického královského letectva jako střelec 311.bombardovací perutě a později i na východní frontě. Vyznamenal se například při Ostravské operaci a traduje se, že byl jediným československým vojákem, který za druhé světové války sestřelil německé letadlo nad našim územím. Později stihnul zachytit válečné zážitky v několika knihách. V Historickém magazínu budou o Filipu Jánském a o 311.bombardovací peruti diskutovat letečtí publicisté Zdeněk Hurt a Václav Tikovský. Režisér Otakar Fuka zavzpomíná na natáčení Nebeských jezdců a plukovník Jaroslav Hofrichter na službu u RAF.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3