Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Profesor Zbyněk Zeman.

Repríza Historického magazínu z října 2007.

Jediným hostem Historického magazínu je profesor Zbyněk Zeman. Český historik, který celý svůj profesní život strávil ve Velké Británii a prosadil se i na slavných univerzitách v Oxfordu a v Londýně. V rozhovoru Zbyněk Zeman zavzpomíná na své anglické začátky po své emigraci v roce 1948, srovná český a ostrovní přístup k historii, vyjádří se ke dvěma významným osobnostem, ke kterým napsal svá stěžejní díla, k Parvusu Helphandovi a k Edvardu Benešovi, a také vzpomene na své působení v Amnesty International v Severním Irsku.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3