Diskusní analytický týdeník o historických událostech

Před šedesáti lety přecházely přes československé území ozbrojené skupiny banderovců. Dodnes existuje celá řada mýtů a nejasností kolem těchto ukrajinských vojáků, jejich způsobu boje i kolem jejich politických cílů. Historický magazín proto tentokrát rozebere právě události roku 1947, Ukrajinskou povstaleckou armádu a její vůdce Stepana Banderu i smutně proslulého velitele Burlaka.

Zároveň pořad připomene, že proti banderovcům byla v rámci Akce B vlastně naposledy v naší historii k ochraně vlastního území oficiálně nasazena Československá armáda a také nově vznikající jednotky Sboru národní bezpečnosti. Bohužel vycvičenost našich vojáků se v té době nedala vždy srovnat s úrovní banderovců a tak zejména na Maguře Lupče na Slovensku došlo k tragédii našich vojáků. Hosty pořadu jsou historici Karel Straka a David Svoboda.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3