Diskusní analytický týdeník o historických událostech

Před čtvrtstoletím, začátkem dubna 1982, vypukla specifická a neoficiální válka mezi Argentinou a Velkou Británií o vzdálené a nehostinné Falklandské ostrovy. Krvavá válka, která byla ve své době, a je jí i dnes, pro zbytek světa značně nesrozumitelná. Historický magazín se bude věnovat důvodům, proč se argentinská vojenská vláda rozhodla britské území napadnout a jak se nechala zaskočit bojovností britské premiérky Margaret Thatcherové.

Magazín rozebere také důvody, proč se Britům a hlavně jejich speciálním oddílům posléze podařilo ostrovy znovu dobýt, jak slušně naložili s argentinskými zajatci, i co výsledek války znamenal pro politický vývoj v obou státech. Hosty pořadu jsou tentokrát historikové Jaroslav Hrbek a Martin Kovář. O své vzpomínky se podělí i Adrian Bell, který jako britský voják v roce 1982 na Falklandech působil.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3