Alois Jirásek, od jehož narození letos uplynulo 155 let, byl kdysi nejčtenějším českým spisovatelem historických románů. Jako dnes lidé tráví zimní večery u televizních seriálů, kdysi četli masově Jiráskovy romány. Jeho obliby chtěly později využít takřka všechny politické režimy, které se u nás vystřídaly. Zároveň se za své romány stal i terčem různých odsudků, zejména ze strany katolické církve, a také různých vtipů. Historický magazín se spolu s historičkou Marií Koldinskou a literárním historikem Milošem Zelenkou pokusí pravdivě analyzovat, v čem spočívala Jiráskova literární výjimečnost, do jaké míry pravdivě nakládal s historickými fakty i co z jeho díla stojí nadále za pozornost. Ze svého i Cimrmanova vztahu k Aloisi Jiráskovi se vyzná také Zdeněk Svěrák.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3