Tento rok si připomínají Britové několik významných milníků své monarchie. V lednu tomu bylo 105 od smrti královny Viktorie, v dubna se dožila osmdesáti let královna Alžběta II, v červenci to bude už 25 od nejsledovanější královské svatby 20.století, sňatku Charlese a Diany a také deset let od jejich rozvodu.

Politolog Bořivoj Hnízdo a publicista Jan Beránek, kteří oba žili ve Velké Británii, se v Historickém magazínu zamyslí, proč právě britská monarchie přežila až do jednadvacátého století a jak obstála a jakými proměnami prošla v bouřlivém dvacátém století.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 4:3