Šokující studie českých přírodovědců. Na českých silnicích umírá neuvěřitelné množství zvířat. Za rok zahyne pod koly automobilů přes půl milionu zajíců nebo přes 300 tisíc ježků. Co s tím?

S Vladimírem Kořenem a jeho hosty tentokrát o šokující studii českých přírodovědců. Podle ní umírá na českých silnicích neuvěřitelné množství zvířat. Na prvním místě jsou zající, ročně jich pod koly automobilů skončí přes půl milionu. Dálnice a frekventované silnice tvoří v krajině nepřekonatelnou bariéru, přes kterou zvířata nemohou nebo ani nechtějí přejít. Má to za následek nejen obrovské ztráty na životech, ale i kouskování populací a ochuzení genetické bohatosti. Projektanti silnic se proto snaží hledat řešení, jak jatkům na silnicích zabránit a zároveň umožnit zvířatům přirozenou migraci. Musí přitom brát v potaz připomínky zoologů. ne každý podchod nebo nadchod je pro zvířata vhodný. Pokud se jim nebude líbit prostě ho nebudou používat a miliony korun se tak vyhodí do vzduchu.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 ST