S Planetou věda se vypravíme do Střední Ameriky. Narážejí tu do sebe tři kontinetální desky a v hlubinách proto vzniká množství magmatu. Činné sopky najdete od Mexika až po Kostariku.

Vladimír Kořen a jeho host, vulkanolog Petr Hradecký Vás tentokrát provedou světem sopek a žhavé lávy. Vypravíte se do Střední Ameriky, kde se střetávají hned tři kontinentální desky a oblast je proto mimořádně tektonicky aktivní. Činné sopky najdete od Mexika až po Kostariku. Jen v okolí hlavního města Nikaraguy najdete hned čtyři vulkány. Život v jejich blízkosti může být velmi nebezpečný. Fascinující přírodní divadlo doprovázené proudy lávy a oblaky sopečného popela mohou z vesnice nebo města rázem udělat další Pompeje. V ohrožení jsou životy milionů lidí.V rámci mezinárodní rozvojové spolupráce tu pracují i čeští geologové a vulkanologové. Víc se dozvíte tuto neděli na ČT 24.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3