Další výprava do světa poznání – Planeta věda si tentokrát posvítí na pyl – nejen pohledem botaniků a lékařů, ale i archeologů. Pyl totiž v půdě vydrží tisíce let a přináší svědectví o minulosti.

Začalo jaro a s ním i pylová sezóna. Většina alergiků už to asi pocítila na vlastní kůži. A právě na pyl si posvítí i další Planeta věda – a to nejen pohledem botaniků a lékařů, ale i poledem archeologů. Pyl totiž vydrží v rašelinách nebo sedimentech tisíce let. Vědci díky tomu dokáží zjistit třeba to, jaké stromy rostly na území České republiky v dobách lovců mamutů nebo do pěstovali obyvatelé středověkých hradů. Taky se dozvíte, že pylová zrnka některých rosltin dokáží cestovat s větrem stovky a tisíce kilometrů a jak je botanikové dokáží sledovat. Naším průvodcem bude paleobotanik Petr Pokorný z Archeologického ústavu Akademie věd. Moderuje Tereza Pultarová.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3