Další výlet do světa poznání. Tentokrát do kosmu s Gagarinem. Uvidíte, co všechno musí organismus vydržet při startu rakety a podíváme se do speciálního centra, kde se testují piloti stíhaček.

Před 40 lety tragicky zemřel Jurij Gagarin, první člověk, který vyletěl do vesmíru. Planeta věda připomene nejen jeho slavný let, ale podíváme se i na to, kam se kosmonautika od té doby posunula. Organismus je při startu rakety i přistávání vystaven neuvěřitelnému tlaku. Gagrinovu cestu k úspěchu vydláždily desítky mrtvých pokusných zvířat.I jejich osudy si připomeneme. Výcvik kosmonautů je extrémní, v něčem se podobá vycviku a zátěžovým testům stíhacích pilotů. Sám Gagarin byl původním povoláním pilot. A Právě centrum pro testování stíhacích piloti v Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze bude i cílem naší exkluzivní návštěvy.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3