V středu uplyne 20 let od černobylské havárie. Na konci dubna 1986 začali technici jednoho z bloků elektrárny zkoušku. Jedna chyba za druhou vedly k tomu, že jaderný reaktor explodoval. Řetězová reakce se vymkla kontrole a s výbuchem se do ovzduší uvolnily tuny radioaktivních látek. Totalitní systémy v socialistických zemích se snažily tuto nehodu před obyvateli zatajit.

Informace o tom, jak se radioaktivita šíří Evropou, se lidé dozvídali jen útržkovitě. Na základě toho se objevily mnohé spekulace a lidé se bojí dodones. Černobylská havárie bude tématem pořadu Planeta Věda. Nebudeme se zabývat příčinami, ukážeme něco jiného. Ukážeme, proč je neviditelné záření nebezpečné, jak ho vidět, jak se měří. Ukážeme, co vlastně o radioaktivitě vědci vědí. Podíváme se na systém radiační ochrany v Česku. Dáme odpověď na to, co je pro nás více nebezpečné, jestli následky Černobylu, nebo vzduch v mnoha českých domech. Naším průvodcem bude tentokrát Zdeněk Prouza ze Státního ústavu radiační ochrany.

Sledujte Planetu Věda jako obvykle v 18:05 na programu ČT24. Své náměty, podněty a připomínky zasílejte na adresu pořadu planetaveda@ceskatelevize.cz

Omluva:
V rámci pořadu jsme zařadili záběr, na kterém je zaznamenán dům postavený stavebním systémem Velox. Naší chybou nebyl opatřen titulkem „ilustrační záběr“. Za chybu se omlouváme. Výrobky firmy Velox mají platné certifikáty o stanovení radioaktivity.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3