Budou se za pár let po zemi zase prohánět mamuti? Vědci věří, že to možné je a na Sibiři pátrají po ostatcích, které by jim umožnily klonování. Uvidíte v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – Svět si připomíná výročí potopení Titaniku. Vědcům to ale umožňuje rekapitulovat tři desítky let podmořských výzkumů. Porovnat, s jakou technikou vrak v roce 1985 našli, a jak se podmořské roboty od té doby zlepšily. Za vším samozřejmě stojí bezbřehé nadšení objevitelů.

Jižní Korea – Hlídat nebezpečné zločince je práce, do které se nehrne každý. Vězeňská služba v Jižní Koreji našla způsob, jak tradiční dozorce nahradit. Asijské fórum pro nápravná zařízení vyvinulo prototyp umělého strážce. S nadsázkou řečeno – Jihokorejci se pokoušejí podmínky za mřížemi nikoli zlidštit, ale zrobotizovat.

USA – Z grafických dílen NASA vyšly už stovky animací k různým výzkumům. Ta poslední se ale kategorii ?věda? vymyká a připomíná spíš umělecké dílo. Během strhující tříminutové podívané ožívají desetitisíce oceánských proudů. Video má přiblížit vědecká data veřejnosti.

KRA – Velká Británie – Ve Velké Británii je k dostání zařízení iBGStar, které po připojení k iPhonu dokáže diabetikům vyhodnotit hladinu cukru v krvi. Zařízení navíc plně využívá schopnosti telefonu, takže pokud by vyhodnotilo, že hodnoty jsou natolik extrémní, že uživateli hrozí nebezpečí nebo záchvat, může samo kontaktovat a upozornit blízkou osobu nebo uživatelova lékaře.

KRA – USA – Americká výzkumná agentura pro pokročilé obranné projekty DARPA předvedla další pokrok v robotice. Její humanoidní výtvor PETman už předvedl, že umí kráčet, běhat i dělat kliky. Tentokrát ho konstruktéři naučili i chodit po schodech. Robot ale není určený přímo na bojiště. Jeho úkolem je testovat ochranné prostředky předtím, než je obdrží vojáci. Sám tak zkouší, jakou zátěž při různém užívání snesou například obleky proti chemickým a biologickým zbraním.

Velká Británie – Superbrouci – tak lékaři přezdívají bakteriím, které pobytem v nemocnicích získávají imunitu na většinu běžných způsobů dezinfekce. Pacienti se tak paradoxně ocitají v ještě větším ohrožení. Skotští vědci ale přišli s metodou, která bakteriím nedá šanci

Velká Británie – Co se ohrožených druhů týče, jsme v posledních letech zvyklí slýchat špatné zprávy. My pro vás ale dnes máme jednu dobrou! Tučňáků císařských je na světě víc, než se vědcům původně zdálo. Nová čísla zjistili s pomocí satelitních snímků ve vysokém rozlišení.

Rusko – Už v létě chystá tým vědců z Ruska, Jižní Koreje a Japonska výpravu, která by mohla pomoct na cestě k oživení mamutů. Doufají, že v kdysi zmrzlé půdě Sibiře najdou dostatečně zachované vzorky tkání těchto prehistorických zvířat. A to by mohl být první krok k jejich naklonování.

Bahamy – Tým americké Národní vědecké nadace prozkoumává na Bahamách podvodní vertikální jeskyně. Jsou v nich dokonale uchované stopy minulosti, které jsou pro vědce klíčem k tomu, jak ostrovy před tisícovkami let vypadaly.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST