Představte si brýle, které vám promítnou film, e-mail nebo navigaci. A to dokonce i trojrozměrně. Připojit k počítači nebo mobilu jdou bezdrátově. Přesvědčte se na vlastní oči.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA: protézy na míru
3D tiskárna do každé rodiny ? podle odborníků to není příliš vzdálená budoucnost. Tyhle stroje dokážou vyrobit prakticky cokoliv, zatím hlavně z plastů. Na těch domácích vytisknete třeba brýle, na průmyslových model auta. A nebo protézu na míru.

USA: rekonstrukce nervů
U medicíny ještě zůstaneme. Slibný experiment v léčení poškozené nervové tkáně mají za sebou biologové z Texaské univerzity. Jejich laboratorní potkan s přetrženým nervem na noze může znovu běhat. A to jen pár dní po zákroku.

Izrael: projektor v brýlích
Izraelští vědci představili novinku pro mobilní zařízení – od telefonů až po herní konzole. Vyvinuli brýle schopné vytvořit trojrozměrný obraz přímo před očima diváka. Zatím je to prototyp. Na trhu by měly být v roce 2014.

krátce
NASA se připravuje na misi na Měsíc. Otestovala nový pohon – motor pohání směs tekutého metanu a kyslíku. Je desetkrát levnější než dosud používané a není toxická. Zvlášť první výhoda je v době šetření podstatná. NASA tak doufá, vozítko na Měsíc dostane, možná proto projekt pojmenovala Morfeus – po řeckém bohovi snů.

Firma Boston Dynamics financovaná americkou armádou představila nejrychleji běžícího robota ? zvládne 29 kilometrů v hodině. Jmenuje se Gepard, protože se jeho tvůrci nejrychlejším suchozemským zvířetem inspirovali. Má ohebnou páteř a nohy pohánějí hydraulické pumpy. Teď ještě musí Pentagon vymyslet, na co robo-sprintera využije.

U americké armády ještě zůstaneme – otestovala nové průmyslově vyráběné elektromagnetické kolejnicové dělo. Úsťová rychlost – přes 9 tisíc kilometrů v hodině. Vodivý projektil uzavře elektrický obvod dvou kolejnic připojených k napětí. Místo tlakových účinků výbuchu ho tak urychlí silný elektrický impulz. Technologie se ale potýká s problémy ? potřebuje obrovské množství energie a kolejnice se kvůli tření velmi rychle poškozují.

Japonsko: rok po jaderné havárii
11. března 2011 udeřilo na Japonsko zemětřesení a vlny tsunami. Okolí jaderné elektrárny Fukušima Daiiči je stále zamořené. Probíhá náročná dekontaminace domů i půdy, lidé se ale ještě vrátit nemohou.

Itálie: GPS sledování želv
Italský počítačový odborník Roberto Barbuti vystoupil z úzce vyhraněného pole techniky a dal své znalosti do služeb ochránců přírody. Znepokojily ho údaje o klesajících stavech místní suchozemské želvy zelenavé. Pomocí navigace chce nacházet snůšky vajec a mladé želvy odchovávat uměle.

VB: lepidlo proti znečištění
Letos pořádá Londýn olympiádu, a to znamená obrovské davy sportovních fanoušků. Už teď má britská metropole problémy se znečištěním vzduchu a během léta se koncentrace škodlivin pravděpodobně ještě zvýší. Město proto zkouší novou technologii, která vzduch čistí tím, že prach přilepí na zem.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST