Budou se jednou naše auta vznášet nad vozovkou a pneumatiky se stanou historií? Podle izraelských vědců se toho můžeme dočkat. Co umí supravodiče nám předvedou v dalším dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Německo – Funkční modely různých strojů, aut nebo letadel má doma kde kdo. Většinou věrně kopírují svou reálnou předlohu. V Německu na to poprvé šli obráceně. Vývojáři firmy e-volo dostali do vzduchu pilotovanou verzi dětské hračky v obří velikosti.

Indie – Každý týden Vám v Prizmě přinášíme nové objevy vědců a vždy končíme tím, že do běžné praxe se vynález dostane až za hodně dlouho. Tentokrát se ale podíváme za zemědělci do Indie, kde se naopak vrací k dávným znalostem. Využívají totiž červené mravence pro hubení škodlivého hmyzu a nahrazují jimi nebezpečné pesticidy.

Austrálie – A u využití hmyzu ještě zůstaneme. Australští entomologové si myslí, že včely věnují příliš malou pozornost vinné révě. Tvrdí přitom, že pokud by je dokázali motivovat k jejímu opylování, kvalitu hroznů by to výrazně vylepšilo. A tak se dali do pokusů.

KRA ? Británie – Britská firma BabySafeBabyWear představila zajímavý model dupaček. Na první pohled jde o běžné prádlo. Je ale vyrobené z teplocitlivých vláken, která mění barvu podle toho, jak se ochlazují nebo ohřívají. Rodiče tak mají okamžitou kontrolu nad tím, jestli na jejich dítě odněkud nefouká nebo mu není příliš horko.

KRA ? Austrálie – Australští ochránci přírody se obávají o budoucnost kolonie tučňáků nejmenších poblíž Sydney. Její velikost se za pár let zmenšila ze tří set na pouhých 60 kusů. Drobní ptáci se často stávají obětí predátorů a proto o jejich bezpečnost bude dbát nová ochranka – speciálně vycvičený lovecký pes. Nejen, že stopuje například zatoulané psy nebo lišky, ale také vyhledává poraněné ptáky.

KRA ? Čína – Čínští inženýři po letech zkoumání a pozorování rozklíčovali jak může datel klovat do pevných předmětů, aniž by si poškodil mozek. Uspořádání zobáku, lebky a vnitřních orgánů, které absorbuje nárazy teď podle nich může výrazně pomoci automobilovému průmyslu při vývoji lepších bezpečnostních pásů, deformačních zón a motocyklových helem.

Izrael – Představte si dalekou budoucnost. Pokud máme věřit vědecko-fantastickým knihám a filmům, většina dopravy se přesune do vzduchu. Jak ji tam dostat ? na to lze jít několika způsoby. Vědci z Telavivské univerzity navrhují magnetickou levitaci.

USA – Závislosti na nikotinu můžou propadnout nejen lidé, ale i rybičky. Speciální druh, danio pruhované neboli zebřičky, proto využívají k experimentům vědci na klinice v americkém státě Minnesota a zkoušejí na nich různé léky, které by je mohly chuti na nikotin zbavit.

Nizozemsko – Nizozemský umělec a bojovník za ochranu životního prostředí přišel s neobvyklou myšlenkou ? chce na poušti postavit stroj na led poháněný energií ze slunce. Ap Verheggen tvrdí, že jeho na první pohled futuristický projekt donutí svět k přehodnocení pohledu na ekologii a k pochopení, že nic není nemožné.

Jižní Korea – Popel drahých zesnulých je možné proměnit v klenot. Místo tradiční urny tak mohou ostatky spočinout třeba v diamantovém náhrdelníku nebo prstenu. Službu už ve světě nabízí mnoho soukromých firem. V Jižní Koreji se teď objevila rychlejší a levnější varianta. Popel tam proměňují v korálky a výsledek v sobě nese cosi tradičního, buddhistického.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 ST