Věda mění životy postižených lidí. Už teď si mohou vyzkoušet pomůcky, které jakoby vypadly z vědecko-fantastických filmů. Existují robotické paže ovládané silnou myšlenek nebo třeba exoskelety, díky kterým chodí i ti, kteří byli léta na vozíku.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA: exoskelet a roboruka
Naše tělo vydrží hodně, přesto se často stává, že je něco nad jeho síly. Různě postižení lidé pak sní o budoucnosti nastíněné ve věděcko-fantastické literatuře. Záblesky té doby je možné vidět už dnes. Existují robotické paže ovládané silnou myšlenek nebo třeba exoskelety, díky kterým chodí i ti, kteří byli léta na vozíku.

USA: resomace
Uložit do země, nebo kremace – dva běžné způsoby pohřbu v západní společnosti. Skotský biochemik Sandy Sullivan se ale snaží prosadit třetí – resomaci. Využil známý způsob rozkládání louhem. Ekologická alternativa zaujala mnoho lidí, legální je už v sedmi amerických státech. Zatím ji ale nabízí jen jedno krematorium na Floridě.

USA: pokusy na šimpanzích
O testování na zvířatech slyšíme neradi. Americký Kongres teď zvažuje projednání zákona, který by zakázal pokusy na šimpanzích pro lékařské účely. Spojené státy zůstávají společně s africkým Gabonem posledními dvěma zeměmi, kde je takový výzkum legální. Jeho zastánci ale vzkazují zbytku světa – na nás ukazujete prstem, a přitom k nám sami jezdíte testy provádět.

USA: skladování vody
Kalifornie je plná extrémů a platí to i o počasí. Buď tam prší příliš a nebo naopak vůbec. Hospodaření s vodou je pro tento americký stát noční můrou. Řešením můžou být vodní banky – dešťová voda přečerpaná do podzemních zásobníků.

Island: sopky hrozí
Sopka Ejafjallajökull zamotala hlavu celému světu. A Island se může zase stát hlavním tématem – vědci nervózně sledují temné hučení zemského magmatu v lůnech mocných vulkánů Katly a Hekly. Mohly by způsobit daleko větší potíže, než jaké jsme řešili loni. A odborníci varují – nejde o to, jestli sopky vybuchnou – ale kdy.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 ST