Dívat se do mikroskopu bude daleko větší zábava – a taky to pro vědce bude mnohem užitečnější. Nový mikroskop, totiž ukazuje buňky trojrozměrně.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR: kamera Svět
Zapomeňte na Facebook nebo Twitter! Sociální sítě se rozšiřují i do prostoru a vy už nemusíte sedět u počítače. Díky technologické novince z Japonska se v sociální síť mění celý svět. Stačí mít chytrý mobilní telefon s fotoaparátem, připojením na internet a uvidíte kolem sebe novou dimenzi reality.

USA: chytrá fasáda
Nedostatek energie – jeden z hlavních problémů moderní společnosti. Motor civilizace pohání i Slunce, jenže energii, kterou nám na Zem posílá každý den, stále nedokáže využít efektivně. O významný krok na této cestě se pokouší jedna newyorkská architektonická firma. Jejich chytrá fasáda prý ušetří v mrakodrapech náklady na topení i klimatizaci. A třeba jednou změní i tvář moderních velkoměst.

VB: kolagenová dieta
Kuřecí vývar s houbami, zázvorem a – kolagenem. Nezvyklá kombinace je na jídelníčku jedné londýnské restaurace. Její šéfkuchař tvrdí, že hosty nejen nasytí, ale že při tom i zkrásní. Kolagenová dieta dorazila do Velké Británie z Japonska, kde už je několik let hitem. V Evropě ale zatím všechny nepřesvědčila.

USA: scanner tekutin
Je to jedna z nejnepříjemnějších věcí na leteckém cestování. Kontroly, kontroly a zase bezpečnostní kontroly. Týkají se nejen výbušnin a ostrých předmětů, ale taky tekutin. Vědci z kalifornské univerzity teď tvrdí, že možná našli elegantní řešení – scanner, který pozná, jestli máte vodu nebo tekutou výbušninu.

VB: chybějící testosteron
Lékaři na nové klinice v anglickém Manchesteru vytáhli do boje proti tzv. mužské menopauze. Nedostatek testosteronu způsobuje řadu obtíží, které znepříjemňují život, a navíc ohrožuje i zdraví. Léčí se velmi snadno. Problém je ale v tom, že většina lékařů nepozná symptomy, a pomoc se tak dostane jen zlomku potřebných.

USA: 3D mikroskop
Dívat se do mikroskopu bude daleko větší zábava – a taky to pro vědce bude mnohem užitečnější. Americký fyzik a průkopník v oboru Erik Betzig totiž vytvořil mikroskop, který ukazuje buňky trojrozměrně. Tajemství spočívá ve stejném druhu paprsku, který používají třeba v supermarketech pro čtení čárového kódu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST