Dostanou konečně astmatici spolehlivý a komplexní lék na své trápení? Brazilští vědci tvrdí, že už ho mají na dosah. Klíč k řešení jim má poskytnout jed nebezpečné brazilské ryby. Uvidíte v příštím díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – Nejen ušlechtilým cílům může sloužit věda. Moderní vědecké poznatky pronikají i do byznysu. Díky metodám, které slouží ve zdravotnictví ke sledování činnosti mozku, se Vám prý reklamní agentury dokážou podívat přímo do hlavy. Reklamní kampaň Vám pak udělají přesně na míru. Jak? To uvidíte v reportáži Terezy Pultarové.

Brazílie – Podle Světové zdravotnické organizace trpí astmatem přes 300 milionů lidí. Každý rok na něj zemře čtvrt milionu pacientů. Brazilští vědci teď proti této chorobě vyvíjejí nový lék. Pomoc našli tam, kde by ji asi čekal jen málokdo. Tajnou zbraní proti astmatu má být jed z nebezpečné brazilské ryby.

Argentina – Tři roky má brázdit loď Tara Oceans světové oceány a shromažďovat informace o klimatických změnách a jejich efektech na život pod hladinou. Svá pozorování její posádka zaměřila na ty nejmenší obyvatele podmořské říše – plankton. Na své misi urazí 150 tisíc kilometrů a navštíví celkem 60 přístavů. V současnosti zakotvila v argentinském Buenos Aires.

Švédsko – Hledá se rodina. Značka: žít skoro bez emisí podmínkou. Ne, nejde o legraci, ale o pokus s názvem „Projekt jedné tuny“, za kterým stojí tři švédské firmy. Ty vyhlásily konkurz pro zájemce, kteří dokážou žít ve zvlášť upraveném domě a za rok přitom vyprodukovat jen tunu emisí oxidu uhličitého na hlavu. Průměr je přitom sedmkrát vyšší.

USA – Jak nejlépe mapovat a pozorovat těžko dostupné floridské bažiny a mokřady? Ze vzduchu. Ale provoz letadel není nejlevnější a rozhodně ani nejekologičtější. Navíc motory letounů a vrtulníků plaší pozorované živočichy. Vědci z Floridské univerzity se proto rozhodli napodobit armádní průzkumníky a ke sledování bažin si vyrobili bezpilotní letoun.

Rusko a JAR – V Rusku proběhl summit o záchraně volně žijících tygrů. Na světě je těchto úžasných kočkovitých šelem v divočině už jen kolem 3200. Největší hrozbou jim jsou pytláci, jen v letech 2005 až2008 vyhubili 80 procent tygří populace v Nepálu. I přes snahy vlád a organizací na ochranu zvířat se ale hlavně na asijských trzích stále objevují léky a afrodiziaka pocházející právě z ulovených tygrů.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST