Už příští rok by měla odstartovat další sonda na Mars. V magazínu Prizma vám představíme terénní vozidlo, které bude zkoumat, jestli na rudé planetě někdy mohl vzniknout život.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – kosmonautika: Konec září a začátek října v České republice se letos nesou ve znamení kosmonautiky. V pondělí 4. října začíná každoroční Světový kosmický týden, který od roku 1999 vyhlašuje OSN. Ta skutečná oslava kosmické vědy ale v naší metropoli proběhla už o týden dřív. Od pondělí 27. září probíhal v Praze Mezinárodní astronautický kongres.

Indie – on-line vesnice: Mohou moderní informační technologie posloužit někomu, kdo neumí číst ani psát? Rozhodně. Důkaz o tom podává následující příspěvek z Indie o jednom pozoruhodném projektu, který tam pomáhá naplňovat vládní program sociálního rozvoje venkova.

Velká Británie – iStetoskop: O nějaké nové aplikaci na iPhony bychom vám klidně mohli vyprávět každý týden – je jich tolik, že je těžké se v nich vůbec vyznat. Ve Velké Británii teď vznikla aplikace, která by jednoho dne prý mohla poslat stetoskopy na smetiště. Pojďme se na ni podívat.

Velká Británie – nikotin: Na univerzitě v Nottinghamu se rodí nová metoda, která možná usnadní práci kriminalistům. Tamní forenzní entomologové se totiž zabývají tím, jak například nikotin ovlivňuje rozklad těl obětí zločinů. Podle chování hmyzu by se nejen dalo poznat, kdy člověk zemřel, ale také rekonstruovat jeho poslední hodiny.

Velká Británie – oblečení ve spreji: Vývoj v oblasti textilií jde neustále kupředu. Kdysi jsme znali jen přírodní materiály. V minulém století pak přišel rozmach vláken umělých a v posledních letech se výzkum soustředí na nejrůznější funkční a inteligentní materiály. V další reportáží vám ale ukážeme oblečení, jaké jste určitě ještě neviděli.

USA – vozidlo na Mars: Ve vesmíru jsme dnes začali – a ještě jednou se tam vrátíme. NASA představila poslední verzi objevitelského stroje, který chce vyslat na Mars. Teréní vozidlo jménem Curiosity v mnohém navazuje na své předchůdce Spirit a Opportunity. Jejich mise byly nad očekávání úspěšné. Američané proto už příští rok pošlou na rudou planetu další sondu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST