Máte rádi sladké? Nedokážete odolat zákuskům, čokoládě – prostě čemukoliv, v čem je cukr? Italští vědci varují: cukr je návykový.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – léčba nádorů: Rakovina patří mezi ty nejzákeřnější choroby. Moderní medicína dělá pokroky a čím dál většímu procentu pacientů nabízí léčbu. Například nádory hlavy a krku však zatím snažení lékařů odolávají. Na ty se zaměřil projekt Onkogen, na kterém v současnosti pracují čtyři vědecká pracoviště v České republice.

Nizozemí – nový izolační materiál: Koroze, vlhkost, vzduch, vítr a výkyvy teploty. Kdo měl kdy co do činění s trubkami, kabely a konstrukcemi, ten ví, jaké škody umí vlivy prostředí napáchat. Nátěry a izolace nevydrží věčnost. Jedna nizozemská firma ale tvrdí, že svým novým izolačním materiálem způsobí v průmyslu revoluci. 

Itálie – co způsobuje cukr: Italští lékaři přišli tento týden se studií, která dokazuje, že cukr není tak úplně neškodný, jak by se třeba na první pohled mohlo zdát. Nejenže způsobuje obezitu a přispívá ke vzniku zubního kazu. Na lidský organismus má ještě daleko zákeřnější účinky.

Írán – úspěchy v léčbě rakoviny: Skoro neuplyne den, aby se Írán nedostal do světových médií. Obvykle kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Země je přitom také významným centrem léčby rakoviny. Tamní vědci tvrdí, že dosahují obrovských úspěchů.

Velká Británie – genetická banka: Uběhlo už deset let od zmapování lidského genomu. Vědci nepřišli se zázračnými léky, převratnou léčbou, ani nečekanými odhaleními. S každým dalším pokrokem přichází nové otázky. V Anglii se teď rozjíždí projekt, který by snad alespoň na některé z nich mohl odpovědět.

Egypt – déšť v poušti: Malý kousek Sinajské pouště rozkvetl a zazelenal se. Letos v lednu přišel dlouho očekávaný déšť, po neuvěřitelných čtrnácti letech vražedného sucha. Největší radost z toho mají egyptští beduíni. Konečně mohou pomýšlet na čerstvou úrodu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST