Chtěli byste si pustit v posteli film na panoramatickém plátně? Líbilo by se vám, kdyby na vás po návratu z práce čekala horká vana, která se sama napustí? Sledujte nový díl magazínu Prizma!

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – V loňském roce šokovala svět zpráva, že v Atlantském oceánu plave ostrov plastového odpadu o velikosti amerického Texasu. Není to až takové překvapení. Každý rok se na celém světě vyrobí asi 250 milionů tun plastů. A zdaleka ne všechno se vytřídí a zrecykluje. Jenže třeba obyčejný polyetylenový sáček vydrží až 400 let. Proto se vědci snaží vyvíjet i takové plasty, které se v zami samy rozloží.

Gaza – Jak uniknout z uzavřeného pásma Gazy? Recept všem zájemcům nabízí palestinský astronom Sulejman Baraka. Tento odborník na sluneční aktivitu dovezl do města pod izraelskou blokádou první dalekohled a zavádí tu kurzy astronomie. Obyvatelé Gazy se tak mohou podívat aspoň do vesmíru.

Keňa – Významný úspěch zaznamenali minulý týden ochránci slonů. Na mezinárodní konferenci o obchodování s ohroženými živočišnými druhy v katarském Dauhá se jim podařilo zabránit plánovanému rozšíření obchodu se slonovinou. Pro majestátní tlustokožce jde bezpochyby o nejlepší zprávu za poslední roky.

Velká Británie – Jak nadchnout mladé pro vědu a zároveň jim vyhnat z hlavy neplechu? Jak hledat talenty i ve školách, jejichž absolventi většinou prestižní univerzity neplní? Tyto otázky se snaží vyřešit program britských univerzit. Během exkurzí předvádí žákům zajímavé experimenty a snaží se je přesvědčit, že i jim má svět vědy co nabídnout.

USA – Doktor Laith Jazrawi je specialista na artroskopii kolenních vazů. Jako ředitel sportovního sanatoria provedl tisíce sond do poškozených kolen. Při výuce nových mediků ale narazil na problém, jak je trénovat bez použití lidských těl. Jak už to bývá, pomohly moderní technologie.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST