Kdo má auto, má k němu určitě alespoň osm pneumatik. Dokud slouží, je to v pořádku. Co ale s nimi, když už dosloužily?

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – recyklace pneumatik: Jednadvacáté století bychom mohli nazvat stoletím počítačů a internetu. Možná by ale obstál i název ?století recyklace.? Hledáme cesty, jak vzácné suroviny využít aspoň nadvakrát. U papíru, kovů nebo některých plastů to jde celkem snadno, jsou ale i materiály, se kterými vědci docela zápasí ? třeba pneumatiky.

Francie – lov tuňáků: V polovině března se na konferenci Spojených národů jednalo o budoucnosti tuňáka obecného. Snahy některých států o zákaz jeho lovu zvrátilo Japonsko a Libye. Ochránci přírody se děsí následků – a v jednom městečku ve Francii mají důvod k oslavám.

USA – výstava lidské evoluce: Muzea a historické expozice většinou nepatří mezi místa, kde by člověk očekával interaktivitu a zábavu. Ve washingtonském Muzeu historie přírody ale otevřeli výstavu, která svoje návštěvníky nudit nechce. Nabízí setkání s našimi pradávnými příbuznými. Muzeum tak mimo jiné slaví sté výročí svého založení.

Chile – předvídání zemětřesení: Kvůli zemětřesení a následným vlnám cunami zemřelo v únoru v Chile na 500 lidí. Doteď jsou na mnoha místech cítit následné otřesy. Vědci přímo na místě zkoumají následky přírodní katastrofy – doufají, že jim data umožní napříště podobné pohromy lépe předvídat.

Rusko – počítačová hra: Atraktivní atmosféra post-apokalyptické Moskvy, interaktivní prostředí a pořádná dávka napětí ? to vše slibuje hráčům doslova filmový zážitek. Metro 2033 ? román ruského autora Dmitrije Gluchovského ? se dočkalo remakeu na počítačovou hru.

Velká Británie – lední medvěd: Lední medvědi sice nepatří mezi kriticky ohrožené druhy, na stupnici ale spadají do kategorie ?zranitelní?. Do roku 2030 jich podle odhadů může na světě zbýt pouhá třetina ze současných asi 20.000. My se teď podíváme na to, jak si jediný lední medvěd ve Velké Británii zvyká na stěhování ze zoo do přírody.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST