Skupina vědců z dánské univerzity rozkrývá tajemství grónského ledu. Zatím nahlédla do minulosti 1700 let zpátky. I vy se tam můžete podívat s magazínem Prizma

Obsah dílu

Přehrát vše

Třiadvacet milionů lidí je ve východní Africe kvůli suchu odkázáno na dodávky potravin od humanitárních organizací. A situace se ještě zhoršuje. Například v Keni k tomu přispívá kácení deštných lesů. Vznikají obrovské holé planiny, na kterých se voda nemůže udržet.

Oceány a moře zabírají většinu povrchu planety Země, a tak asi není divu, že před námi ještě skrývají mnohá tajemství. Poodhalit alespoň některá z nich se rozhodla expedice biologů z celého světa. Nalodili se na plachetnici a už pár měsíců putují po moři. Nedávno si udělali zastávku ve Španělsku.

Jižní Afrika se už brzy stane fotbalovým pupkem světa. Měsíční šílenství s názvem Mistrovství světa, které JAR organizuje, se má stát obří reklamou na celý Černý kontinent. My vám teď nabízíme jeden neméně lákavý předkrm – výlet do jednoho z největších přírodních parků světa, který se nachází právě v Jihoafrické republice.

Dvacetimilionová Šanghaj má problém – tato výkladní skříň čínské ekonomiky je postavená na říčních nánosech. Vlastní vahou se potápí, a kromě toho ji ohrožují záplavy z velkých řek, které tu ústí do moře, a z moře samotného. Jeho hladina se zvedá, zejména za velkých tajfunů a dešťů

Ekvádorským kondorům hrozí vyhynutí. Ve volné přírodě jich žije už sotva třicet. Do boje o záchranu majestátního dravce – národního symbolu – se pustili ekvádorští vědci. Pokoušejí se odchovat kondory uměle.

Asi třetina všech planých rostlin na světě je na vymření – to je fakt. Botanikové z londýnské Královské botanické zahrady by ho ale rádi změnili a ohrožené druhy zachovali pro budoucí generace. V polovině října slavnostně oznámili, že se jim podařilo nashromáždit už deset procent nejvzácnějších divoce rostoucích rostlin světa.

Vědci z univerzity v Kodani přišli s novou interpretací dat, která získali ze zkušebních vrtů do grónských ledovců. Analýzou jednotlivých vrstev ledu zjišťují informace o historii i budoucnosti vývoje světového klimatu. Konečné výsledky všech měření by měly odpovědět na otázku, proč led v Grónsku taje rychleji než předpovídají počítačové modely.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST