Futuristické kontaktní čočky nemají jen napravovat chabý zrak, ale také den po po dni monitorovat pochody v lidském těle.

Obsah dílu

Přehrát vše

Doslova nový pohled na věc ? nový pohled na to, jak trávíme své životy. To mají nabídnout futuristické kontaktní čočky, na kterých pracují vědci na Washingtonské univerzitě v Seattlu. Čočky nemají jen napravovat chabý zrak, ale také den po po dni monitorovat pochody v lidském těle. V současné době jsou čočky ve fázi vývoje, ale jejich autoři nešetří sebevědomím.

Zvířata s lidskými geny jako továrny na životně důležitou bílkovinu. Takový projekt spustili v moskevském Institutu genetické biologie. Z mateřského mléka geneticky upravených zvířat získávají lidský laktoferin. Výsledkem má být kvalitní umělá výživa pro novorozeňata.

Největší farmu větrných elektráren na moři má teď Dánsko. Když pojede na plný výkon, vyrobí až 209 megawatt-hodin elektřiny. Pro srovnání – v České republice vyprodukují všechny větrné elektrárny celkem kolem 150 megawattů. Nahradí tak jednu menší uhelnou elektrárnu.

Italští vědci objevili ve Středozemním moři les mimořádně vzácných černých korálů. Unikátní korálový svět leží v hloubce 50 až 100 metrů mezi italskou pevninou a Sicílií. Přesné místo nálezu ale zůstává tajné. Je tak zatím v bezpečí před lovci korálů.

V další reportáži se pokusíme alespoň trochu rozkrýt záhadu lidské evoluce. Vypravíme se proto do jižní Gruzie k městu Dmanisi. Archeologové tu našli lebky a části koster, které jsou prý nejstaršími lidskými pozůstatky nalezenými mimo africký kontinent.

Vědci z Washingtonské univerzity vyvinuli takzvaný buňkový tomograf. Trojrozměrné obrázky buněk by měli pomoct hlavně v boji proti rakovině, protože umožňují diagnostikovat tuto nemoc již v jejím počátku.

Jak naučit roboty mluvit? To zjišťuje vědecký tým z Itálie. Svůj vlastní výtvor učí v celoevropském projektu mluvit stejně jako malé dítě. Bez programování a na základě vlastních prožitků robota.

Lidé nikdy nebudou běhat tak rychle jako gepardi. Ti jsou jasně nejrychlejšími savci planety. Britští vědci ale tvrdí, že sledování pohybů těchto zvířat jim výrazně pomáhá při výzkumu, jak pomoci lidem s tělesnými hendikepy. Gepardi tak mohou být vodítkem k léčení nemocných svalů.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 ST