Přemýšleli jste někdy o tom, proč mají žáby vypouklé oči nebo proč umějí skřehotat?

Obsah dílu

Přehrát vše

Už se chystáte na letní dovolenou? Jestli se třeba vydáte do Španělska, tak nejspíš poznáte právě otevřený terminál 1 letiště El Prat v Barceloně. Slavnostní kolaudaci měl právě v uplynulém týdnu. Jeho moderní a vzdušné tvary navrhl katalánský architekt Ricardo Bofill. Očekává se, že služeb nového terminálu využije přes 30 miliónů cestujících ročně.

Hliněná armáda v čínském městě Sien bude početnější. Na místo senzačního nálezu se totiž po letech vracejí archeologové. Na první terakotové sochy válečníků narazili náhodou rolníci, když v roce 1974 kopali studnu. Vykopávky pak později odhalily fascinující zástupy hliněných válečníků a koní, kteří patřili k výbavě hrobky prvního čínského císaře.

Paleontologové rozlišují v minulosti pět období takzvaných velkých vymírání. Poslední zasáhlo Zemi před pětašedesáti miliony lety, když končila éra dinosaurů. Mnozí odborníci se ale domnívají, že v současnosti se kvůli změnám klimatu děje něco podobného. Přesto i dnes objevují vědci nové druhy ? například docela nedávno v severním Mozambiku.

Marihuana je ve Velké Británii droga třídy B – což znamená, že ji lidé nesmí užívat ani šířit. Jinak čelí až 14 letům za mřížemi. I přes tuhle její pověst z ní ale lékaři začali vyrábět lék, který zatím podle všeho významně pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou.

Srbsko udivuje v posledních měsících rozsáhlými archeologickými objevy. Teď ale vědci našli něco, s čím rozhodně nepočítali. V lokalitě kolem Kostolače, která je bohatá hlavně na římské památky, našli zachovalou kostru mamuta. Podle prvních testů jde možná o nejstarší exemplář objevený v Evropě.

Pro psy není nic přirozenějšího, než pobíhat a hrát si v parku. Když je ale nehoda nebo nemoc znehybní, nemusí být všem radostem konec. Japonští veterináři se spojili s konstruktéry a začali ve velkém vyrábět pojízdná křesla pro psy.

Přemýšleli jste někdy o tom, proč mají žáby vypouklé oči nebo proč umějí skřehotat? Jestli máte možnost, tak vyražte do New Yorku – konkrétně do Amerického muzea přírodní historie. Právě tady totiž probíhá rozsáhlá výstava všech druhů žab. A nebo se alespoň podívejte na reportáž.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST