Supermoderní knihovna v Soulu. Noví astronauti ESA. Mexická muzeologická mánie.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nová národní knihovna v Česku asi hned tak nevyroste. Zdá se, že spory o architektonickou podobu stavbu zcela zablokovaly. Na to, jak může knihovna vypadat, se podíváme do jihokorejského Soulu. Nemusí to totiž být jen budova plná knih, ale supermoderní studijní centrum, kde návštěvníci sami vytvářejí krátké filmy nebo se podílejí na televizním vysílání. Online přístup ke kompletní státní databázi knih je samozřejmostí.

Poprvé od roku 1992 představila Evropská vesmírná agentura nové astronauty. Pět mužů a jedna žena prošli náročným výběrovým řízením, které začalo už loni. Zúčastní se nového programu pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici i dál do vesmíru. Nováčky čeká náročný výcvik a po jeho absolvování se stanou plnohodnotnými členy sboru astronautů agentury ESA.

Podíváme se za astronautem Evropské vesmírné agentury Frankem de Winnem, který se už podruhé připravuje na pobyt na mezinárodní vesmírné stanici. Tentokrát na ní tento rodilý Belgičan stráví půl roku. Bude mít větší zodpovědnost, celé lodi bude velet.

V Mexiko city jsou v plném proudu dvě výstavy, které svým významem překračují mexické hranice. Ukazují největší středoamerickou zemi v úplně jiném světle – jako Eldorádo archeologů – ať už se zajímají o pozůstatky dávných indiánských kultur, nebo o řádově miliony let starší ostatky dinosaurů.

Domorodé kmeny z jedné severozápadní tchaj-wanské oblasti se pomalu vyrovnávají se současnými technologiemi. Jejich odlehlá vesnička byla například vybavena moderním osvětlením. Elektrické světlo a úsporné žárovky se zavedly do domů i škol. Jenže starší generace se bojí, že moderní vymoženosti ohrozí starodávné zvyky a tradice.

Podle kalendáře začne léto už za tři týdny, za oknem už skoro letní počasí vládne téměř měsíc. Lékaři proto přichází s důrazným varováním – chraňte se před sluncem. Případů rakoviny kůže každým rokem rychle přibývá. Platí to i pro jednu z nejsmrtelnějších forem – maligní melanom. Jen v Británii doktoři za poslední rok oznámili smutnou skutečnost více než 10 000 lidí.

Vesničané na ostrově Komodo žijí po generace spolu s největším ještěrem na světě – varanem komodským. Jeho jed a zuby ostré jako žralok mohou člověka zabít po jednom kousnutí. To ale obyvatele neplašilo, dokud varani nezačali na lidi útočit. Teď proto volají o pomoc ochránce přírody, aby začali upřednostňovat bezpečí lidí před zvířaty.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 ST