V Německu se snaží sestrojit mobilní telefon, který dýchá a tepe mu srdce. Ptáte se jaký to má smysl? Jeho autoři tvrdí, že v telefonu chtějí probudit život a přiblížit ho lidem.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jsme ve vesmíru jediné bytosti nebo sdílíme náš kosmický prostor s jiným nadpozemským životem? Tahle otázka zajímá vědce, astronomy i obyčejné lidi po dlouhá léta. Poslední mise amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku by na to třeba mohla najít odpověď.

Portugalští historici a archeologové prožívají období horečné činnosti. Všechno spustil objev kamenné desky s nápisem z pozdní doby bronzové. Vědci doufají, že nález bude znamenat průlom v luštění dávno vyhynulého iberského jazyka. Takzvané jihozápadní písmo patří mezi nejstarší psané jazyky v Evropě a vědci se už dlouhá desetiletí snaží prolomit jeho kód.

Podle světové zdravotnické organizace kouří v Číně každý třetí dospělý člověk. Tamní kuřáci ale mají i zajímavou alternativu. Na největším světovém trhu s tabákem se velké popularitě začínají těšit elektronické cigarety a dýmky.

Města nejsou právě nejčistší prostředí. A znečištěná nemusejí být jen smetím, ale i hlukem. Vědci zkoumají, jak zvuky přelétavajících letadel ovlivňují nejen náš sluch, ale i celkové zdraví. Výsledky výzkumu ukazují, že hluk může u lidí způsobovat vážné problémy s krevním tlakem.

V magazínu Prizma jsme vám už ukázali hodně vynálezů, které nám – až se jednou dostanou do volného prodeje – budou pomáhat v každodenním životě. Ne všechny vynálezy ale mají ve chvíli svého vzniku jednoznačný účel. V Německu se teď snaží sestrojit mobilní telefon, který dýchá a tepe mu srdce. Ptáte se jaký to má smysl? Jeho autoři tvrdí, že v telefonu chtějí probudit život a přiblížit ho lidem.

Inženýři na Technické univerzitě v Atlantě navrhují nové způsoby, jak zdravotně postiženým ulehčit život. K nejzajímavějším zlepšovákům, které se právě testují, patří například robot, který dokáže podávat věci nebo kolečkové křeslo řízené myšlenkami. Cílem je, aby se zdravotně postižení dokázali lépe postarat sami o sebe.

Všichni jistě známe jógu – prastaré cvičení, které zvyšuje ohebnost těla a klidní mysl. I tradiční cvičení ale čas od času projdou malou revolucí. Ve světě jógy teď frčí jedna žhavá navinka: a to doslova. V mrazivém Londýně si ji užívají tisíce lidí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST