21 minut
Prizma

14. únor 2009

Část: Nosorožec sumaterský

Obsah dílu

Rehabilitiace jako zábava — Nosorožec sumaterský — Hvězdná obloha na Novém Zélandě

Části dílu

00:59
Rehabilitiace jako zábava
  Může to být neocenitelný pomocník při rehabilitaci, při sportu nebo ve fitnes centrech - v Nizozemsku testují systém, který bedlivě sleduje pohyby celého těla a práci jednotlivých svalů. Úvodní reportáž vám ukáže, že i rehabilitační cvičení může být zábava.
  03:45
  Nosorožec sumaterský
   Nosorožec sumaterský je jedním z nejohroženějších druhů na planetě. Ve volné přírodě jich zbylo jen pár stovek. Mizí totiž jejich přirozené prostředí a hlavně jsou lákavou kořistí pro pytláky. Zachránit se je snaží v jednom indonéském národním parku.
   05:34
   Homeopatie
    Homeopatie zažívá v Evropě zlaté časy. V Británii nikdy nebyla tak populární. Za rok se tam podle odhadů prodá homeopatik za za jednu a čtvrt miliardy korun a podle průzkumů používá homeopatika 15 % Britů. V závěsu jsou i Francie a Německo. Homeopatie je ale i trochu pod drobnohledem - aby neškodila.
    09:28
    Paleontologové v Jižní Americe
     Dva úžasné nálezy objevili paleontologové v Jižní Americe. Nejprve na samém jihu kontinentu, v jižní Argentině, nalezli kosti jednoho z největších dinosaurů. A poté na severu, v severní Kolumbii, našli zkamenělé zbytky dosud vůbec největšího hada na světě. Stáří nálezů odhadují na 60 až 85 miliónů let.
     12:15
     Vrak lodi Viktory
      Britská námořní historie se zbavila dalšího bílého místa. Po staletích se podařilo objevit vrak lodi Viktory, slavné předchůdkyně a jmenovkyně lodi admirála Nelsona. Viktory klesla pod hladinu lamanšského kanálu během bouře v roce 1744. Smrt ve vlnách tehdy našlo přes 1000 mužů.
      14:44
      Skupina zvláštních makaků na ostrově Košima
       Na ostrově Košima na jihu Japonska žije skupina zvláštních makaků. Jejich chování studovali vědci víc než půl století a přišli na spoustu překvapivých věcí. Ty dokazují, že jistý druh kultury může vzniknout i u jiných tvorů než jsou lidé.
       17:56
       Hvězdná obloha na Novém Zélandě
        Hvězdy lidstvo fasinují už od jeho počátku. Dodnes je pro nás hvězdná obloha oknem do vesmíru. Pohled na nebe ozářené miliardami vzdálených sluncí se ale zároveň pro moderního člověka stává tak trochu luxusem. Jejich svit stále více přebíjejí světla měst. V jedné vesnici na Novém Zélandu si řekli, že je to škoda. Ničím nerušený pohled na hvězdy chtějí pro další generace chránit i za pomoci organizace UNESCO.
        Přehrát celé video
        Stopáž22 minut
        Další díl
        21. únor 2009

        Přehled dílů

        Stopáž22 minut

        30. červen 2012

        Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

        7. 7. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        23. červen 2012

        Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

        30. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        16. červen 2012

        Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

        23. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        9. červen 2012

        Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

        10. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        2. červen 2012

        Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

        9. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        26. květen 2012

        Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

        7. 7. 2012 na ČT24

        Prizma na sociálních sítích

        Napište nám