Nejpřesnější hodiny na světě, vymírající mexický dráček a digitální náhrobky. To vše a ještě víc v aktuálním vydání magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Od konce října se na severní polokouli řídíme zimním časem. Jako každý rok, jsme si srovnali naše hodinky. Od letního – umělého – času, jsme přešli k zimnímu – standardnímu, tedy k tomu, který se řídí podle slunce. Víte ale kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách.

Izraelští archeologové jásají. Tvrdí, že našli vůbec nejstarší text, psaný v hebrejštině. Nápis na keramickém střepu má pamatovat éru krále Davida. Mnozí odborníci ale nadšení svých jeruzalémských kolegů mírní. Podle nich není jasné, zda je text psaný skutečně hebrejsky.

Minule jsme vám ukazovali virtuální 3D srdce, které s pomocí designérů stvořili lékaři z britského Londýna. Ani Francouzi se ale v oboru kardiologie nenechali zahanbit. Představili totiž prototyp umělého srdce, které by se do tří let mohlo transplantovat do lidského těla. I lékaři v Austrálii se snaží poskytovat nemocným lepší léčebné postupy. Zkoušejí totiž novou metodu operace srdce, po které by se měl pacient mnohem rychleji zotavit.

Na největším knižním veletrhu planety v německém Frankfurtu vzbudily velkou pozornost tzv. e-knihy – elektronické přístoje, do kterých si můžete stáhnout libovolný text. Tvrdíte, že požitek z klasické papírové knihy chladné displeje nenahradí? Nejspíš by s vámi nesouhlasilo mnoho mladých Japonců. V zemi vycházejícího slunce totiž slaví velký úspěch romány, čtené přímo z mobilního telefonu.

Mangrovníkové lesy plní v přírodě nezastupitelnou roli. Jižní Pakistán se mohl donedávna chlubit těmito hustými vodními porosty na ploše o rozloze 160ti tisíc hektarů. Jenže jejich počet povážlivě klesá. A hustě obydlené oblasti se ocitají v ohrožení.

Vodní příšerka, mexický dráček, nebo mexická chodící ryba. Podivného tvora znali už Aztékové a říkali mu asolotl. Teď podivnému obojživelníkovi hrozí vyhynutí. Vody v parku Sočimilko v mexickém hlavním městě jsou znečištěné a biologové zvoní na poplach.

Řady šedivých náhrobních kamenů s vytesaným smutečním písmem – evropské hřbitovy vypadají už stovky let stejně. Teď by se jejich tvář mohla začít měnit. V Holandsku totiž vymysleli digitální náhrobky s plochou obrazovkou. Pozůstalí tak můžou nejen obměňovat nápisy, ale taky přehrávat fotky nebo videa. Nedávno převzali technologii i Němci ? a hned se začali hlásit první zákazníci.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P ST