Jste přesvědčení, že vysavač nebo chladnička bez elektrické zásuvky prostě nemůžou fungovat? V novém dílu magazínu Prizma vás vezmeme do Japonska a ukážeme vám, že opak je pravdou.

Obsah dílu

Přehrát vše

Chorvatsko – Je léto, a tak mnozí studenti chodí spát se svítáním a budí se v poledne. Stejné je to i v chorvatském Visnjanu. Nedochází ale k žádným nepřístojnostem. Tady středoškoláci neponocují kvůli zábavě, ale kvůli svému koníčku ? absolvují prázdninový kurz astronomie.

Írán – Nejznámější mumie beze sporu pochází z Egypta. Různým způsobem zachovalá těla se ale objevují po celém světě, od zmrzlého Ötziho v Alpách, přes vápníkem konzervované lidi v evropských hrobkách až po jihoamerické mumie vysušené jeskynním vzduchem. Teď íránští archeologové navíc objevili šest těl zavalených před tisíci lety v solném dole.

Austrálie – Tasmánští čerti už nemůžou čekat. Podivným zvířatům krátí životy epidemie nádorového onemocnění. Dokonce jim vážně hrozí vyhynutí. Matka příroda ale našla cestu, jak jim pomoct. Začali rychleji dospívat a dřív se rozmnožují. Zjistili to vědci z Tasmánské univerzity v Austrálii.

Japonsko – Japonská automobilka Toyota zaútočila na výrobce vozítek Segway. Představila svůj vlastní futuristický skútr. Zvládá vše, co jeho větší konkurent, a navíc je podstatně menší. Jeho tvůrci proto předpokládají, že by se mohl ujmout v rozsáhlých supermarketech, skladištích a firmách.

Japonsko – Přední japonský vynálezce Jasujuki Fudžimura vymýšlí, jak snížit závislost lidí na elektřině. Jeho cílem je navrhovat pokrokové a přitom tradiční produkty šetrné k životnímu prostředí. Představil už neelektrickou ledničku nebo odvlhčovač vzduchu. Zájemcům tak nabízí alternativní ekologickou volbu pro každodenní život.

Brazílie – Brazílie řeší záhadu ? moře na její tropické pláže letos vyvrhlo nebývalý počet mrtvých tučňáků. Jde o víc než 400 uhynulých mláďat tučňáka Magellanského. Vědci hledají na plážích státu Rio de Janeiro příčinu tohoto jevu, ale zatím marně.

Německo – Transplantace orgánů je sama o sobě velmi náročná. Tým čtyřiceti chirurgů ale dokázal poprvé v historii provést transplantaci obou paží současně. Náročná operace proběhla v německém Mnichově a trvala 15 hodin.

USA – Přijít o přítele je zlé, a zvlášť, když je to přítel, se kterým jste prožili velkou část života. Věrný pes takový přítel bývá. Někteří lidé se snaží smutek co nejrychleji zahnat novým štěnětem, jiní nikdy nenajdou sílu pořídit si nového čtyřnohého mazlíčka. Ale co si nechat naklonovat toho původního? Je to etické?

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3