Podaří se rozluštit tajemství vesmíru? Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum spouštějí ve Švýcarsku zatím nejdůležitější z jejich dosavadních projektů. Spolu s nimi nakoukneme do nejdražší laboratoře světa.

Obsah dílu

Přehrát vše

1. Ptakopysk podivný – Australští vědci podrobili zkoumání DNA jednoho z nejzáhadnější tvorů naší planety. Jejich zjištění by mohla přispět k vývoji nových druhů léků.

2.Ekoloď na cestě kolem světa – Posádka plavidla Earthrace che překonat rekord v plavbě kolem světa. Vizionářsky konstruovaná loď pluje na ekologický pohon – použitý rostlinný olej.

3. Mikrokredity – miniaturní, půjčky určené pro podporu drobného podnikání, představují v současnosti jednu z největších nadějí rozvojového světa. Po úspěchu v Bangladéši se tento systém šíří i v africkém Senegalu.

4. Odpadková krize v Rio de Janeiru – Jedna z největších skládek světa v Rio de Janeiru je přeplněná. Hrozí, že se masa toxických odpadků utrhne a zamoří proslulé pláže v blízkosti města

5. Wales a solární energie – Wales chce do roku 2025 pokrývat veškerou svou energetickou spotřebu z obnovitelných zdrojů. Pomoci tomu má i nový typ solárních panelů, které generují elektřinu i při velmi nízké intenzitě slunečního záření.

6. Pistole s kamerou – Američtí policisté testují pistole vybavené kamerou. Ta má automaticky zaznamnávat všechny akce, při kterých dojde k použití zbraní.

7. Výzkum krilu – velryby zůstávají v poslední době bez potravy. Rybáři loví po statisících tun ročně kril, kterým se velryby živí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3