Elektřina se dá získat nejen z větru, ale i z mořských proudů a pohybů vln. Jak takové elektrárny vypadají vám předvedou vědci z australské Tasmánie. To a mnoho dalšího v novém vydání magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vědci hlídají sopky – kolumbijští vulkanologové vyhledávají nově probuzené sopky a vyhodnocují, jestli nepředstavují nebezpečí. Pokud hrozí riziko, musí všichni lidé z ohrožených oblastí okamžitě opustit své domovy.

Elektřina z moře – elektřina se dá podobně jako z větru získávat i z mořských proudů a pohybu vln. Vědci v Tasmánii se rozhodli své teorie uvést do reálného života a připravují sérii podmořských elektráren.

Nealkoholické víno – Španělé patří mezi národy, které si nedokáží skleničku vína odpustit. Mají i mírnější limity pro alkohol za volantem. I přesto ale raději vyvinuli nový druh vína se sníženým obsahem alkoholu a postarali se, aby i chutnalo.

Klimatologové se vracejí – Loď Aurora Australis ukončila sérii výzkumů v polárních vodách kolem Antarktidy. I když všechny nasbírané údaje ještě nejsou vyhodnoceny, vědci přivezli jednoznačnou zprávu: oceány na jihu se rapidně proměňují. A můžou za to změny klimatu.

Izraelská armáda zkouší robota – po únosu Gilada Šalita už Izrael nechce vystavovat své vojáky zbytečnému riziku. Testuje proto nový dálkově ovládaný stroj, který by měl hlídkovat v oblastech s největším rizikem napadení nebo únosu živých vojáků.

Bydlení v kontejnerech – po nových bytech je velká poptávka. Staví se ale pomalu a ceny jsou vysoké. V Británii proto začali sestavovat domy z nákladních kontejnerů, u kterých se nevyplatí posílat je zpět majiteli. Vznikají tak nejen netradiční byty, ale i školy, chaty a kanceláře.

Nevidomí hrají kriket – v Bangladéši si život bez kriketu nedokáží představit – a to ani nevidomí. S pomocí kolegů z Pákistánu proto v Dháce vzniklo první družstvo nevidomých hráčů kriketu v zemi.

Bezpečnější auta – výrobci aut se snaží o co největší bezpečnost svých výrobků. Za havárie ale často může lidská chyba. Automobilky se proto zaměřují na to, jak zařídit, aby jejich vozy nebezpečné situace dokázaly vyřešit i bez pomoci řidiče.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3