Plum Island, ostrov, na kterém, přes 50 let funguje virová banka. Spojené státy teď chtějí laboratoř s nebezpečními nemocemi přesunout na pevninu. Dívejte se na magazín Prizma, v sobotu po půl sedmé večer.

Obsah dílu

Přehrát vše

Newseum – Největší multimediální muzeum na světě už vítá návštěvníky v americkém Washingtonu. Jestli vás zajímá, jak novináři pracovali před lety nebo jaké techniky se ve zpravodajství a fotožurnalizmu používají v dnešní moderní době, místo, které by bylo nabitější informacemi, byste asi nenašli.

Stonehenge – Budí zájem tisíců turistů z celého světa. Monument Stonehege nedaleko Londýna je už po staletí opředen pověrami. Nikdo totiž neví, kdo ho postavil a proč. Archeologové se opět po nějaké době pokoušeli dopátrat, jaký byl skutečný účel této tajuplné stavby. Podle nich – žádná mystika a žádné duchovno. Možná šlo o jakousi pravěkou nemocnici.

Důkladná recyklace – Nenápadná východolondýnská restaurace se rozhodla pomoct planetě tím, že bude servírovat výhradně vodovodní vodu a recyklovat zbytky podávaných biopotravin. Majitelé spočítali, že ekologické chování nejenže pomůže životnímu prostředí, ale po prvních investicích ušetří peníze hostům i jim samotným.

Mořští koníčci v Temži – Britové se dočkali nečekaného překvapení. Během rutinního výzkumu Temže našli vědci v jejích vodách mořské koníky. A aby toho nebylo málo, tyto pozoruhodné rybky byly nejen zcela zdravé, ale pravděpodobně se v řece i bez problémů rozmnožují. A to vše přímo v Britské metropoli.

Trénink mořských ryb – Ruský fyziolog Ivan Petrovič Pavlov by měl radost, kdyby věděl, o co se pokouší vědci z mořské biologické laboratoře na Cape Cod v Massachussets. Tamní rybolov je v krizi, a tak se vědci snaží trénovat mořské ryby. Nejde o žádné akrobatické kousky, ale o to, aby ryby z líhně zůstaly tam, kde je rybáři vysadili. Vědci se je to snaží naučit – a to právě pomocí Pavlovovy metody podmiňování.

Zvířecí psycholožka – Neposlouchá vás váš pes? Vrhá se do neustálých rvaček a útočí na sousedy nebo pošťáky? Třeba vás to překvapí, ale možná nepotřebuje přísnější režim, ale psychiatrickou péči. Třeba vás o tom přesvědčí reportáž z Chorvatska. Nedaleko Záhřebu totiž narazíte na farmu, ze které by měl radost i sám Sigmund Freud.

Stěhování virové laboratoře – Vláda Spojených států se bojí, že by teroristé mohli na Ameriku zaútočit biologickými zbraněmi. Snaží se proto vyvinout nové účinné vakcíny proti smrtelným chorobám. Součástí vládního programu je také přenesení banky zvířecích chorob a stavba nové výzkumné laboratoře. Ta stará je na uzavřeném ostrově – nová stavba má ale vyrůst přímo na pevnině, a to vyvolalo obrovskou vlnu odporu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3