Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

Světovou premiéru si odbyl zbrusu nový fotbalový míč. Pro toho, kdo si myslí, že na kulatém nesmyslu se nedá nic vylepšovat, mají vědci jednoduchou odpověď. S novým balónem bude, podle nich, nejoblíbenější hra světa daleko spravedlivější. Uvnitř meruny je totiž zabudovaný čip, který se stoprocentní jistotou prokáže, jestli byla celým svým objemem za brankovou čarou.

Tranzistor oslavil krásné kulaté šedesátiny. Elektrický spínač je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších vynálezů minulého století. Bez tranzistorů by dnes prakticky nefungovala žádná elektronika: jsou v počítačích, digitálních fotoaparátech nebo mobilech.
atelitní navigace – na jedné straně ceněná jako nepostradatelný pomocník a zároveň odsuzovaná jako důvod hloupnutí současných řidičů, kteří jsou, schopní na její pokyn najet třeba i do zdi. Navigace tu je a jen tak ji něco nenahradí. Řidiči ve Velké Británii za ni utratili jen za poslední rok tři sta čtyřicet miliónů liber, tedy skoro 12 a čtvrt miliardy korun.
To vše a mnohem víc přinese další vydání magazínu Prizma.
ČT24 v sobotu 22. prosince v 18:31 hod.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3