Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

K létu neodmyslitelně patří koupání a slunění na pláži. V současné době si už ale s sebou lidé neberou pouze levné detektivky, vždyť moderní kapesní počítače a notebooky nabízejí tolik zábavy. Zvlášť, když i na pláži je zdarma dostupné připojení k internetu – jako například nedaleko od španělské Barcelony.

V Austrálii zpřístupnili civilistům systém s názvem Blue Link, který předpovídá podmínky v oceánech. Dosud jej využívala jen armáda. Pouhým kliknutím zjistíte, kdy budou vhodné podmínky k rybolovu, nebo kde je nejteplejší moře.
I jedna z dalších reportáží bude z Austrálie. Tamní vědci si vzali na mušku alkohol. Z nejnovějších průzkumů totiž vyplývá, že lidé často vůbec netuší, jak velké množství alkoholu je ještě bezpečné a kdy už hrozí poškození zdraví. Jaké jsou první známky toho, že už jde o problém? Na to lidstvo dosud neumí odpovědět, lékaři však chtějí situaci změnit.
Tyto a další novinky ze světa vědy a techniky představí pořad Prizma v sobotu 18. srpna v 18:33 na ČT24.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3