Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

Prizma v dalším vydání předvede jízdu po Transsibiřské magistrále luxusní vlakovou soupravou, která připomíná pompu carské éry a jmenuje se Zlatý orel. Aristokratický je i kmotr vlaku, sám Michael z Kentu – britský princ, příbuzný posledního ruského cara a velký vlakový nadšenec.

V těchto dnech se fanoušci těší na další díl filmové ságy Harry Potter, tentokrát s podtitulem Fénixův řád. V našich kinech by se měla objevit 19. července. Zájemci ale mají ještě jednu možnost, jak objevovat tajemství kouzelného světa. Pomocí nejnovější videohry, která využívá wii konzoly sedmé generace, doslova technologický skok na poli videoher. Videohra, která nabízí neuvěřitelné množství možností, vyjde v celkem 22 jazycích.
Mezi patnáctým a čtyřiapadesátým rokem čerpají muži v Austrálii jen polovinu zdravotnické péče ve srovnání s ženami, o svoje těla se tedy řádně nestarají. Měli by si uvědomit, že jak stárnou, jejich těla se opotřebovávají. Obzvlášť po čtyřicítce potřebují pravidelnou údržbu, přesně jako auta. Lékaři tak mohou včas odhalit vážnou nemoc, která by je mohla stát život. Australští zdravotníci se rozhodli, že je na čase naučit muže preventivním návštěvám u lékaře. Používají k tomu třeba pánské časopisy, do nichž vkládají vtipné kartičky. Ty přirovnávají mužská těla k jejich celoživotním kamarádům – autům. Svého těla by si muži zkrátka měli hledět. A jistě to neplatí jen v Austrálii. Je to prostě záležitost údržby a předcházení vážným zdravotním problémům, je třeba myslet v dlouhodobém horizontu.
Nemocnice Hospitál Clinic v Barceloně začala loni v červenci jako první na světě operovat rakovinu prsu s pomocí miniaturní kamery. Její paprsky gama dokážou přesně zachytit místo nádoru a chirurgové díky nim odstraní i miniaturní ložiska o velikosti několika milimetrů. Nádory menší než jeden centimetr, které si pacient ani sám nenahmatá, vyžadují obvykle dvě operace. Při té první totiž lékaři často nevyjmou celou tkáň zasaženou rakovinou. S použitím gama kamery velké asi jako kapesní slovník druhá operace není potřeba. Kamera je napojená na počítač a na obrazovce se operatérům ukáže přesné místo, kde se ložisko nachází, a kudy mají vést lékaři řez. Odborníci počítají s tím, že kromě rakoviny prsu by mohla Gama kamera pomoci při detekci nádorů v kůži nebo děloze.
Etiopie začala vyrábět první etiopské auto. Rozjezd továrny stál zhruba 2 a půl miliónu dolarů. 560 000 dolarů dala nizozemská vláda v rámci programu na snížení chudoby. Výměnou za to požadovala, aby továrna byla společným nizozemsko-etiopským podnikem. Auta se částečně montují v Číně, odkud po moři putují do Džibuti. Odtud se pak převážejí víc než tisíc kilometrů po zemi do Etiopie, kde se dokončují. První etiopské auto vychází z italského Fiatu 131 a jmenuje se DOCC – podle nizozemské zámořské společnosti.
Festival animace v americkém Portlandu přišel s novým kinem – mobilním telefonem. Vypadá to, že mobil by se do budoucna mohl stát i oblíbeným přehrávačem nejen kreslených filmů. Na festivalu filmové animace v Oregonu se stal hitem, kapesní kino s téměř dokonalým rozlišením obrazu připadá řadě lidí neodolatelné. Na festivalu lze pouštět filmy v kinosálech, ale také na mobilních telefonech, pod širým nebem, ve výstavních síních a na internetu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3