Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

Slovo robot zná lidstvo už od počátku 20. století. Ve svém vědeckofantastickém dramatu R.U.R. jej poprvé použil Karel Čapek. Jeho roboti byli k nerozeznání od lidí a vládli technickou dokonalostí. Přestože cesta ke konstrukci opravdových robotů byla ještě dlouhá, lidé už určité představy měli. Budoucí rozvoj robotiky pak v padesátých letech nastínil autor sci-fi literatury Isaac Asimov ve své povídkové sbírce Já, robot. V dnešní době je robotika na špičkové úrovni a neustále se vyvíjí. Nakolik se výsledky oboru shodují s představami našich předků se dozvíte v dalším vydání vědeckotechnického magazínu Prizma v sobotu 31. března.

Prizma také přinese další informace týkající se obřího dopravního Airbusu A 380. Diváci nahlédnou do interiéru letadla a prostřednictvím kamery ČT24 nahlédnou i do kokpitu, jehož prohlídka je pro běžného cestujícího nevšedním zážitkem. Následovat bude reportáž z výstavy trvale udržitelného bydlení v Londýně. Společným jmenovatelem expozic jsou nízké energetické výdaje, kvalitní materiály a dobrý design. Prizma se podívá také do singapurského světa počítačové animace.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3