Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

Až do jeho smrti byla jeho totožnost jedním z nejpřísněji chráněných státních tajemství Sovětského svazu. Ve své době ho mnozí považovali za geniálního raketového inženýra. Je podepsaný pod všemi vesmírnými úspěchy bývalého Sovětského svazu v souboji s Američany. O kom je řeč? Že neznáte Sergeje Pavloviče Koroljova? Sledujte vědeckotechnický magazín Prizma v sobotu 20. ledna od 18:33 na ČT24.

Auta na solární pohon, na řepkový olej, bionaftu, zemní plyn, ethanol nebo na vodík už nejsou jen hudbou budoucnosti. Kalifornská Santa Monica je toho nejlepším příkladem – můžete tu potkat všechny druhy již vyrobených ekologických vozů, a to v běžném provozu. V loňském roce ve městě proběhla velká přehlídka výrobců vozidel na alternativní pohon.
Od časů parních lokomotiv se železniční provoz zrychlil o třetinu. To vyžaduje neustálou modernizaci tratí. Vlaky dnes jezdí v nově vybudovaných koridorech až stošedesátikilometrovou rychlostí, tratě staré téměř dvě stě let už takovou zátěž nevydrží. Stavbu tratí vysokorychlostních, které by ČR napojily na evropskou tranzitní železniční síť zase komplikuje členitý terén. Jaký bude osud českých drah?

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3