Obsah dílu

Přehrát vše

Pracovníci Kanadské národní rady pro výzkum prý odhalili smysl tajemného úsměvu Mony Lisy na nejznámějším obrazu slavného Leonarda da Vinciho. Tajemná žena, která seděla Da Vincimu modelem, byla podle vědců v době, kdy ji umělec portrétoval, čerstvou matkou – a proto ten úsměv. K takovému závěru došli odborníci po podrobné trojrozměrné analýze slavného díla. Historici se domnívají, že předlohou obrazu byla Lisa Džerardiniová, manželka florentského kupce. Obraz údajně vznikl po narození jejího druhého syna, tedy někdy kolem roku 1503.

Ve světě divoké, překrásné, panenské přírody, v bujné vegetaci západního pohoří indické Keraly bylo založeno celkem 12 přírodních rezervací a dva národní parky. Jsou domovem unikátních druhů zvířat, ptáků, plazů, hmyzu a rostlin. A právě jedné velmi vzácné rostlině bude věnován následují příspěvek: Nee-LA-KuRinJi. Proč je tak vzácná? Kvete totiž pouze jednou za dvanáct let.
Španělští vědci objevili v katedrále v Seville část ostatků Kryštofa Kolumba. Přiblížil se tak konec několik desítek let trvajícímu sporu o to, kde je slavný mořeplavec pohřben. Nejnovější testy DNA nalezených pozůstatků podle vědců totiž popírají tvrzení, že je Kryštof Kolumbus pohřben v Dominikánské republice.
V New Yorku je k vidění neobvyklá výstavu robotů – androidů, kteří jsou téměř k nerozeznání od lidí. Vědci posledním modelům takových robotů dali i jméno. Říkají jim DER, tedy dramatical entertainment robot. Volným překladem něco jako vysoce zábavný robot, robot společník. A právě o to vědcům jde: vytvořit robota kamaráda, který bude nám lidem svou společností zpříjemňovat život.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž20 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3