Obsah dílu

Přehrát vše

V Praze v minulém týdnu proběhl již druhý ročník akce Věda v ulicích. Lidé tak mohli cestou do práce či na nákupy narazit na roboty či seismograf, vyzkoušet vodíkové vozítko nebo fyzikální pokusy, na něž za studií nebyl čas. Čeští vědci totiž organizovaně propagovali své vědecké obory i vlastní vynálezy. Akce se zúčastnil také redakční tým magazínu Prizma, který z ní divákům přinese obsáhlou reportáž.

První prázdninová Prizma bude mít ale i další témata. Redaktoři zavedou diváky hned dvakrát do Jižní Ameriky. Poprvé mezi domorodce, kteří využívají k léčení a prevenci infekcí prudkého jedu kambo, který ke své obraně používají zdejší stromové žáby. V další reportáži se dozvíme informace o unikátním nálezu 5 tisíc let starého města Caral – jedná se o nejstarší archeologický nález osídlení městského typu v celé Americe.
Představíme také nové technologie, jichž se běžně užívalo už při letošním Mistrovství světa ve fotbale v Německu. Jsou jimi sportovní přenosy do mobilních telefonů, ale také chytré vstupenky, jejichž držitele je možné přesně lokalizovat a identifikovat. Divákům se také představí největší česká databáze děl na internetu – informační systém abART .

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3